Czy geodeci grają w Carcassonne’a ?

Podobno wakacje się już skończyły lub właśnie będą się kończyć – punkt widzenia w tym wypadku zależy zdecydowanie od stażu lat nauki … Ale wakacje kończą się również rodzicom, nauczycielom, ogólnie dorosłym, a przede wszystkim tym, którzy pracują na pełnym etacie i powyżej. I co dalej ?!

Jest to zapewne smutne. Każdy koniec jest „z początku” smutny, lecz jak uczy życie prowadzi do czegoś nowego. Tak więc gawiedź letników, wodników, cyklistów, trekingowców, itp., powraca na kolejne kilka miesięcy do … gier planszowych ! Tak. Nie mylę się i jestem tego bardzo bardzo pewny. Z jakiej przyczyny ?

Mój niespokojny duch sprowokował się do wyjazdu w dzicz. Dzicz nie byle jaką bo naukową. Cel: obrączkować ptaki. Ludzie od ptaków – tz. Ci naukowcy, potocznie nazywani „ornitologami” – wakacje mają zasadniczo w pracy. A przynajmniej tak w moim odczuciu wygląda ich szlachetna jakże by nie było praca. Siedzą sobie na świeżym powietrzu 24h, jedzą świeże jedzenie od miejscowych, robią to co kochają i są z tego wielce zadowoleni ! Smutnieją dopiero gdy z dziczy naukowej powracają do domu (czyli kończą pracę w terenie – „wakacje”). Statystyczny ornitolog bez chwili wahania powie coś ciekawego w temacie SY ATR, ER RUB, czy choćby PA MAJ. Ponadto statystyczny ornitolog zapytany o gry planszowe wymieni z miejsca swoje trzy ulubione tytuły (już nie łaciną), a następnie uda się do bagażnika samochodu i z szerokim uśmiechem na twarzy przyniesie Dixit’a. Hmm … zastanawiające.

Inną grupą zawodową są muzycy. Są to ludzie specyficznie obdarzeni talentem do grania. Nie tylko na instrumentach muzycznych i nerwach innych ludzi w otoczeniu. Oni też grają … w gry planszowe. Osobiście czekam na jakiś konkretny kawałek rockowy np. o Puerto Rico nagrany przez AmperA …

Nie można również nie wspomnieć o informatykach. Ci mają granie we krwi. Kiedyś w ramach głupiego kawału przy Osadnikach z Catanu, na pytanie „kto jest po informatyce … bo z nimi to się w tą grę nie pogra” przy stole pozostała jedna osoba … z pięciu chętnych do rozgrywki.

Teraz zastanawiam się w co najbardziej lubią grywać hutnicy, grabarze, mechanicy pojazdowi, kierowcy taksówek, operatorzy koparko-ładowarek … bo każdy teraz gra w gry planszowe. I jest to piękne na swój sposób.

W każdym razie, czy jesteś ornitologiem, muzykiem, informatykiem … czy grabarzem … GRAJ W GRY PLANSZOWE !

dsc_0304_sm

PS.: 22 października rusza XIII Twierdza w Częstochowie – ornitolodzy i inni miłośnicy planszówek mile widziani … chętnie poznam miłośniczkę gier planszowych, a z racji wykonywanego zawodu Panią grabarz 🙂